15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia każdego roku jest dniem szczególnym dla Wojska Polskiego, a to głównie dlatego, że w tym dniu – w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku – obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.
Po odzyskaniu niepodległości, w okresie II Rzeczypospolitej, wojsko obchodziło swoje pierwsze żołnierskie święto 6 sierpnia 1919 roku. Święto nawiązywało do pamiętnej daty wyruszenia do walki w 1914 roku Pierwszej Kompanii Kadrowej, pod dowództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego.
W rocznicę Bitwy Warszawskiej („Cudu nad Wisłą”), kiedy to polskie wojska zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej, a bitwa przyniosła przełom w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku, zaczęto uroczyście obchodzić Święto Żołnierza w 1923 roku. Wprowadzono je na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego – rozkazem ministra spraw wojskowych nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. W rozkazie tym pisano: „Dzień 15-go sierpnia jest Świętem Żołnierza. W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski”.
W okresie II Rzeczypospolitej święto było obchodzone bardzo uroczyście dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny.
Święto Wojska Polskiego obchodzono 15 sierpnia również podczas II wojny światowej – zarówno w Kościuszkowskiej Dywizji Piechoty jak i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także w organizacjach podziemnych w okresie okupacji na terenie kraju.

Obchodzono je także po wojnie – w Wojsku Polskim – do 1947 roku. W latach 1947-1949 obchodzono je 9 maja – w rocznicę zwycięstwa. Później, od 1950 roku, obchody przeniesiono na dzień 12 października – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 roku.
… Następnie mocą ustawy z dnia 30 lipca 1992 roku, Sejm Rzeczpospolitej, ustanowił Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Wtedy też po raz pierwszy odbyły się centralne obchody tej uroczystości.
Od pierwszych obchodów w tym dniu w 1923 roku, święto to nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym.
Ważne jest, aby w tym dniu nie zapomnieć o żadnej żołnierskiej mogile, również o żadnym miejscu, w którym bohaterscy żołnierze przelewali krew za nas – Polaków. Zachowajmy pamięć o tych, którzy oddali życie, służąc Ojczyźnie.